Najužitočnejšie jazyky na učenie: Komplexný sprievodca

Mapa sveta pri pohľade zhora s realistickou krajinou.
25 mája 2023

V dnešnom globalizovanom svete je štúdium jazykov čoraz dôležitejšie. Pomáha nielen rozširovať si obzory a porozumieť iným kultúram, ale zlepšuje aj kariérne vyhliadky a obchodné príležitosti.

S toľkými jazykmi, z ktorých si môžete vybrať, môže byť ťažké rozhodnúť sa, aký jazyk sa učiť.

Preto v tomto komplexnom článku poskytneme prehľad o najužitočnejších jazykoch, ktoré sa môžete naučiť. Odpovieme na otázky ako:

 • „Aký cudzí jazyk sa mám naučiť?“,
 • „Ktorý cudzí jazyk je najbežnejší pre celosvetový obchod a podnikanie?“
 • „Aký jazyk je najlepšie sa naučiť pre kultúrne obohatenie?“
 • „Aký jazyk je najlepšie sa naučiť pre prácu v zahraničí?“
 • „Aký druhý jazyk je vo všeobecnosti najlepší na učenie?“

Či už máte záujem o kultúrne obohatenie alebo profesionálny rast, tento článok vám pomôže urobiť dobré rozhodnutie o najužitočnejšom jazyku pre vaše potreby.

Svetové vlajky vo forme štvorcových ikon.

Najužitočnejšie jazyky na učenie: Všeobecný pohľad

Pokiaľ ide o najdôležitejšie jazyky, ktoré sa treba naučiť, je ťažké ignorovať hlavných hráčov: angličtinu, španielčinu, čínštinu, arabčinu a francúzštinu.

 1. Angličtina

Angličtina, ktorá je lingua franca moderného sveta, je nepochybne najrozšírenejším jazykom. Je oficiálnym jazykom viac ako 50 krajín a používa sa v medzinárodnom obchode, vzdelávaní a politike. Znalosť angličtiny otvára svet príležitostí, osobných aj profesionálnych. Odhaduje sa, že na svete je takmer 1,5 miliardy ľudí hovoriacich anglicky.

 1. Španielčina

Španielčina, s viac ako 580 miliónmi hovoriacich na celom svete, je druhým najrozšírenejším jazykom. Je oficiálnym jazykom viac ako 20 krajín nevyhnutný pre podnikanie a obchod aj v Latinskej Amerike a Španielsku.

 1. Čínština

Čínština, s viac ako 1,3 miliardami hovoriacich na celom svete, je najpoužívanejším domácim jazykom na svete. Je to oficiálny jazyk Číny, Taiwanu a Singapuru a v medzinárodnom obchode i domácom obchode sa stáva čoraz dôležitejším.

 1. Arabčina

S viac ako 420 miliónmi ľudí hovoriacich arabsky na celom svete je to oficiálny jazyk vo viac ako 20 krajinách. Ako jazyk Koránu je nevyhnutný pre tých, ktorí sa zaujímajú o islamské štúdiá, politiku a podnikanie.

 1. Francúzština

S viac ako 300 miliónmi francúzsky hovoriacich ľudí na celom svete je to oficiálny jazyk 29 krajín a je široko používaný v medzinárodnej diplomacii, obchode a kultúre.

Či už cestujete, študujete v zahraničí alebo sa venujete kariére v medzinárodnom obchode, tieto jazyky vám určite otvoria dvere!

 Dvaja mladí podnikatelia diskutujú a plánujú projekt v kancelárii.

Najlepšie jazyky na podnikanie

Prečo sa učiť jazyky? Aby ste mohli rozvíjať svoju kariéru alebo spoločnosť. Pokiaľ ide o podnikanie a obchod, niektoré jazyky sú dôležitejšie ako iné.

Tu sú najužitočnejšie jazyky, ktoré sa môžete naučiť a ktoré vás podporia vo vašej kariére vo svete podnikania:

 1. Mandarínska čínštinaNiet pochýb, že jedným z najlepších cudzích jazykov na štúdium pre podnikanie je mandarínska čínština, ktorá je kľúčová pre obchodovanie v Číne, Hong Kongu a na Taiwane. Tieto krajiny sú domovom niektorých z najväčších svetových ekonomík a naučiť sa mandarínčinu vám môže poskytnúť konkurenčnú výhodu na trhu práce.
 2. ŠpanielčinaMožno sa pýtate „Aký jazyk sa učiť, aby som porozumel väčšine sveta?“.Španielčina je tretí najpoužívanejší jazyk na svete a je nevyhnutná pre podnikanie v Latinskej Amerike, Španielsku a Spojených štátoch. S rastúcim významom hispánskeho trhu, keď hovoríte po španielsky, otvárate príležitosti v medzinárodnom obchode.
 3. ArabčinaBlízky východ je rýchlo rastúci trh a arabčina je kľúčovým jazykom pre podnikanie v tomto regióne. Je oficiálnym jazykom viac ako 20 krajín a používa sa v medzinárodnej diplomacii, financiách a energetike.
 4. NemčinaNemecko je najväčšou európskou ekonomikou a je centrom strojárstva, výroby a inovácií. Znalosť nemčiny vám môže často poskytnúť významnú výhodu v týchto odvetviach a otvoriť príležitosti pre medzinárodný obchod.
 5. FrancúzštinaFrancúzština môže byť tým najcennejším jazykom, ktorý sa treba naučiť pri podnikaní v Európe, Kanade a častiach Afriky. Použiť by sme ho mohli aj pri medzinárodnej diplomacii a je jedným z oficiálnych jazykov Organizácie Spojených národov.
Čítajte viac:  Prečo je angličtina medzinárodným jazykom?

Znalosť jedného alebo viacerých z týchto jazykov môže otvoriť príležitosti pre medzinárodný obchod, či už ide o vyjednávanie zmlúv, riadenie tímov alebo budovanie vzťahov s klientmi.

Mladý pár s úsmevom a sediaci vo vlaku.

Najužitočnejšie jazyky na cestovanie

Ak milujete cestovanie, učenie sa jazykov môže výrazne zlepšiť váš zážitok. Tu sú niektoré z najvhodnejších jazykov, ktoré sa môžete naučiť kvôli cestovaniu:

 1. ŠpanielčinaŠpanielčina nie je len jazyk, ktorý môže výrazne zlepšiť váš zážitok z cestovania. Je široko používaný v Južnej Amerike, Španielsku a mnohých častiach Spojených štátov. V skutočnosti je to jeden z najčastejšie hovorených jazykov na svete a tretí najpoužívanejší jazyk po mandarínskej čínštine a angličtine.Hoci španielčina bola už skôr spomínaná ako užitočný jazyk pri podnikaní, je to skvelá voľba aj na cestovanie, pretože vám môže pomôcť orientovať sa v španielsky hovoriacich krajinách a komunikovať s miestnymi obyvateľmi.
 2. FrancúzštinaFrancúzština je ďalší jazyk, ktorý môže veľmi zlepšiť váš zážitok z cestovania, pretože sa ním hovorí v mnohých častiach sveta vrátane Francúzska, Belgicka, Kanady a mnohých afrických krajín.Aj keď sa už spomínal ako užitočný jazyk pre podnikanie, je to tiež skvelá voľba na cestovanie.

  Od objednania lahodných croissantov v parížskej pekárni až po navigáciu na rušných trhoch Maroka, znalosť francúzštiny vám môže otvoriť mnoho vzrušujúcich možností cestovania.

 3. Mandarínska čínštinaJe to jazyk, ktorý môže výrazne zlepšiť váš zážitok z cestovania, najmä ak plánujete navštíviť Čínu, Taiwan alebo Singapur, kde je to materinský jazyk.Hoci bola čínština predtým spomenutá ako užitočný jazyk pre podnikanie, učenie sa mandarínskej čínštiny vám tiež môže pomôcť orientovať sa v uliciach, objednať si chutné jedlo a komunikovať s miestnymi obyvateľmi počas vašich ciest.
 4. NemčinaNemčina je ďalší jazyk, ktorý môže výrazne zlepšiť váš zážitok z cestovania, najmä ak sa chystáte navštíviť Nemecko, Rakúsko alebo Švajčiarsko, kde je materinským jazykom.Nemčina, ktorá je bezpochyby jedným z najdôležitejších jazykov, ktoré sa v Európe treba učiť, vám môže pomôcť ľahšie sa orientovať v týchto krajinách a komunikovať s miestnymi obyvateľmi.

  Od objednania lahodných klobás v bavorskej pivnej záhrade až po objavovanie úžasnej krajiny švajčiarskych Álp, znalosť nemčiny môže otvoriť mnoho vzrušujúcich cestovateľských príležitostí v srdci Európy.

 5. ArabčinaArabčina je jazyk, ktorý môže veľmi zlepšiť váš zážitok z cestovania, najmä ak plánujete navštíviť Blízky východ alebo severnú Afriku, kde je to jeden z najdôležitejších jazykov, ktoré sa musíte naučiť.Predtým sa spomínal ako jeden z najdôležitejších jazykov, ktoré sa treba často naučiť pre podnikanie. Ale naučiť sa arabsky vám môže tiež pomôcť orientovať sa na rušných trhoch v Marakéši, objednať si lahodné šawarmy v Bejrúte a vyjednávať ceny s predajcami v Káhire.

Mladá žena v pracovnej uniforme v skleníku.

Najlepší jazyk na učenie pre prácu v zahraničí

Výhoda na trhu práce je ďalší dôvod, prečo sa učiť jazyky. Zistite, ktorý jazyk je pre prácu najcennejší:

 1. Angličtina:Angličtina je to najlepšie, s čím môžete začať, keď premýšľate nad najlepším cudzím jazykom na učenie. Je to najbežnejšie používaný jazyk na svete a je to jazyk medzinárodného obchodu. Znalosť angličtiny vám môže často poskytnúť konkurenčnú výhodu v mnohých odvetviach.
 2. Mandarínska čínštinaČína je druhou najväčšou ekonomikou sveta a znalosť mandarínskej čínštiny môže byť cenným prínosom pre mnohé priemyselné odvetvia, najmä financie, technológie a výrobu.
 3. ŠpanielčinaŠpanielčina je rozšírená v mnohých krajinách a je to jeden z najcennejších jazykov na svete, ktorý sa dá naučiť. Je prospešná pre mnohé odvetvia vrátane zdravotníctva, školstva a pohostinstva.
 4. ArabčinaArabčina je piatym najčastejšie používaným jazykom na svete a je dôležitým jazykom pre mnohé priemyselné odvetvia vrátane ropy a zemného plynu, financií a medzinárodnej diplomacie.
 5. FrancúzštinaFrancúzština je cenným jazykom pre mnohé odvetvia vrátane módy, jedla a pohostinstva. Je tiež oficiálnym jazykom Organizácie Spojených národov a používa sa v medzinárodnej diplomacii.

Mladá turistka si užíva výhľady v starom meste.

Najlepší jazyk na učenie pre kultúrne obohatenie

Učenie sa jazykov vám môže pomôcť lepšie porozumieť iným kultúram a obohatiť váš život. Tu sú niektoré z najlepších jazykov, ktoré sa môžete naučiť pre kultúrne obohatenie:

 1. TaliančinaTaliančina je krásny jazyk, ktorý je najcennejším jazykom, ktorý sa dá naučiť v Taliansku a mnohých iných častiach sveta. Je to jazyk umenia, hudby a jedla a znalosť taliančiny môže výrazne zlepšiť váš zážitok z talianskej kultúry.
 2. JapončinaJaponsko má bohaté kultúrne dedičstvo a znalosť japončiny vám môže pomôcť lepšie pochopiť a oceniť japonské umenie (ako manga a anime), literatúru a často ajkuchyňu.
 3. FrancúzštinaFrancúzština je jazykom lásky a je to aj jazyk umenia, módy a kuchyne. Znalosť francúzštiny môže výrazne zlepšiť vaše porozumenie a ocenenie francúzskej kultúry.
 4. ArabčinaArabčina je jazykom Koránu a je to dôležitý jazyk pre islamskú kultúru. Naučiť sa arabčinu vám môže pomôcť lepšie porozumieť islamskému umeniu, literatúre a histórii.
 5. ŠpanielčinaŠpanielčina je jazykom mnohých bohatých a rôznorodých kultúr, vrátane tých z Južnej Ameriky, Španielska a Karibiku. Ľudia, ktorí sa učia španielčinu môžu lepšie oceniť a pochopiť tieto kultúry.

Veľa vlajok vlajúcich vo vetre.

Najrozšírenejší jazyk, ktorý sa treba naučiť podľa regiónu

Keď hľadáte najcennejšie jazyky, ktoré by ste sa mali naučiť, niekedy je dôležité, z akého regiónu pochádzajú.

Možno sa chcete učiť cudzie jazyky z Európskej únie? Možno tie zo Strednej a Južnej Ameriky? Alebo možno chcete zlepšiť svoje jazykové znalosti v iných jazykoch? Zaujíma vás, prečo je dobre učiť sa cudzie jazyky?

Nižšie sa pozrime, aký jazyk je najužitočnejší na učenie v jednotlivých regiónoch.

Najlepší európsky jazyk na učenie

Často sa to možno nezdá, no učiť sa cudzí jazyk v Európe môže byť skvelý nápad. Vedieť aspoň jeden jazyk s výnimkou tých svetových môže byť to, čo vás posunie v kariére. Potrebujete poradiť s výberom cudzích jazykov, ktoré vás naučia ako s nimi zarobiť peniaze a ako ľahko cestovať.

Najlepší severský jazyk na učenie

Švédčina je najužitočnejším jazykom na štúdium zo severských jazykov s viac ako 10 miliónmi rodených hovoriacich.

Je to tiež jeden z najužitočnejších jazykov Európskej únie, ktorým sa hovorí vo Švédsku, Fínsku a častiach Nórska.

Švédčina je krásny a lyrický jazyk s bohatým kultúrnym dedičstvom vrátane autorov ocenených Nobelovou cenou a úžasných krajinných scenérií.

Najlepší slovanský jazyk na učenie

Ruština je najrozšírenejším slovanským jazykom s viac ako 150 miliónmi rodených hovorcov. Je tiež úradným jazykom Ruska, Bieloruska, Kazachstanu a Kirgizska.

Najlepší africký jazyk na učenie

Môžete sa sami seba opýtať „Aký jazyk sa učiť z tých afrických?“.

Samozrejme, závisí to od vašich záujmov, kariérnych cieľov a plánov cestovania. Vo všeobecnosti je však svahilčina jedným z najdôležitejších jazykov, ktoré sa v Afrike treba naučiť, s viac ako 100 miliónmi ľudí vo východnej a strednej Afrike. Je tiež úradným jazykom Tanzánie a Kene.

Najužitočnejší jazyk na učenie v Latinskej Amerike

Ak sa pýtate, aký cudzí jazyk je najlepší na štúdium v Latinskej Amerike, španielčina je jasná voľba.

Španielčina je najcennejším jazykom, ktorý sa v Latinskej Amerike učí, keďže je oficiálnym jazykom v mnohých krajinách (vrátane Mexika, Kolumbie, Argentíny a Peru).

Naučte sa španielsky a získate prístup k bohatému kultúrnemu dedičstvu, od pulzujúcich pouličných festivalov v Mexiku až po úžasnú krajinu Patagónie.

Okrem toho je španielčina jazykom obchodu v regióne, čo z nej robí cennú zručnosť pre každého, kto má záujem o prácu alebo cestovanie v Latinskej Amerike.

Slovníky na mape sveta

Aký jazyk sa učiť? Záver

Prečo sa učiť cudzie jazyky? Štúdium jazyka môže byť cennou a obohacujúcou skúsenosťou z mnohých dôvodov.

Ak sa teda pýtate, ktorý jazyk je najlepší na učenie, zvážte svoje ciele a záujmy a začnite objavovať množstvo úžasných jazykov sveta.

A ak sa vám nedá učiť cudzí jazyk a nikdy sa sami seba nepýtate, aký cudzí jazyk by ste sa mali učiť?“, máme dobrú správu. Vezmite si vreckový prekladač Vasco Translator so sebou na cesty a my sa postaráme o jazykové bariéry za vás! S našim zariadením využijete nielen prekladač reči na rozhovor s cudzincami, ale aj prekladač textov či foto prekladač.

V kocke:

Štúdium cudzieho jazyka môže byť skvelým spôsobom, ako otvoriť nové kariérne a cestovateľské príležitosti, a zároveň vám umožní lepšie pochopiť a oceniť iné kultúry. Niektoré z najužitočnejších jazykov na učenie sa pre podnikanie a cestovanie zahŕňajú angličtinu, španielčinu, mandarínsku čínštinu, arabčinu a francúzštinu. Mandarínska čínština a španielčina sú pre podnikanie nevyhnutné pre podnikanie v Ázii a Latinskej Amerike. Na cestovanie sa v mnohých krajinách používa španielčina a francúzština, mandarínska čínština a arabčina. Pri učení vám môžu pomôcť orientovať sa v uliciach a komunikovať s miestnymi obyvateľmi. Pre prácu v zahraničí je na začiatok najlepším cudzím jazykom angličtina, zatiaľ čo mandarínska čínština je nevyhnutná pre podnikanie v Číne. Pre kultúrne obohatenie sú skvelou voľbou taliančina, japončina, francúzština a arabčina. V konečnom dôsledku, najlepší jazyk, ktorý sa môžete naučiť, závisí od vašich cieľov a záujmov. A ak ich potrebujete veľa a nedá sa vám zakaždým učiť cudzí jazyk, pozrite sa na náš automatický prekladač Vasco Translator.

FAQ:

Aký cudzí jazyk je najlepšie sa naučiť pre prácu v zahraničí?

Angličtina, mandarínska čínština, španielčina, arabčina a francúzština, to všetko sú jazyky, ktoré sú veľmi užitočné pre prácu v zahraničí. Angličtina je najbežnejšie používaný jazyk na svete a je to jazyk medzinárodného obchodu. Znalosť mandarínskej čínštiny môže byť cenným prínosom pre mnohé odvetvia, najmä pre financie, technológiu a výrobu. Španielčina je rozšírená v mnohých krajinách a je prospešná pre mnohé odvetvia vrátane zdravotníctva, vzdelávania a pohostinstva. Arabčina je piatym najčastejšie používaným jazykom na svete a je dôležitým jazykom pre mnohé priemyselné odvetvia vrátane ropy a zemného plynu, financií a medzinárodnej diplomacie. Francúzština je cenným jazykom pre mnohé odvetvia vrátane módy, jedla a hotelierstva.

Aký jazyk by som sa mal naučiť pre kultúrne obohatenie?

Taliančina, japončina, francúzština, arabčina a španielčina sú jedny z najlepších jazykov na učenie pre kultúrne obohatenie. Taliančina je najcennejším jazykom, ktorý sa v Taliansku a v mnohých iných častiach sveta môžete naučiť. Je to jazyk umenia, hudby a jedla a znalosť taliančiny môže výrazne zlepšiť váš zážitok z talianskej kultúry. Japončina má bohaté kultúrne dedičstvo a znalosť japončiny vám môže pomôcť lepšie pochopiť a oceniť japonské umenie (ako manga a anime), literatúru a kuchyňu. Francúzština je jazykom lásky a je to aj jazyk umenia, módy a kuchyne. Keď sa ju naučíte, môže veľmi zlepšiť vaše porozumenie a ocenenie francúzskej kultúry. Arabčina je jazykom Koránu a je to dôležitý jazyk pre islamskú kultúru. Ľudia, ktorí sa učia arabčinu, lepšie rozumejú islamskému umeniu, literatúre a histórii. Španielčina je jazykom mnohých bohatých a rôznorodých kultúr, vrátane kultúr Južnej Ameriky, Španielska a Karibiku. Ľudia, ktorí sa rozhodli učiť sa španielčinu, môžu lepšie oceniť a pochopiť tieto kultúry.

Aký je najrozšírenejší jazyk, ktorý sa treba naučiť podľa regiónu?

Najrozšírenejší jazyk, ktorý sa treba naučiť podľa regiónu, závisí práve od daného regiónu. Napríklad v Európe je švédčina najužitočnejším jazykom na učenie sa s viac ako 10 miliónmi rodených hovorcov. Je to tiež jeden z najužitočnejších jazykov Európskej únie, ktorý sa dá naučiť, a hovorí sa ním vo Švédsku, Fínsku a častiach Nórska. V severskom regióne je najvhodnejším jazykom na učenie švédčina. V slovanskom regióne je ruština najrozšírenejším jazykom s viac ako 150 miliónmi rodených hovorcov. V Afrike je svahilčina jedným z najdôležitejších jazykov, ktoré sa treba naučiť, s viac ako 100 miliónmi ľudí vo východnej a strednej Afrike. V Latinskej Amerike je španielčina najcennejším jazykom, ktorý sa treba naučiť, keďže je v mnohých krajinách úradným jazykom.

Čítajte viac:  Aké sú najľahšie jazyky na svete na naučenie? Hĺbkový prieskum

Robert Faber

Robert je vášnivý cestovateľ a fanúšik nových technológií. Vie dobre variť, ale nikdy na to nemá dosť času a na väčšinu jedál sa nakoniec sťažuje. Pravidelný návštevník telocvične.

Podobné pozície

Zaujímavosti o Japonsku

Zaujímavosti o Japonsku

Vitajte v krajine sushi, samurajov a sumo zápasníkov! Japonsko, kde sa starobylé tradície bez problémov spájajú s najmodernejšími technológiami. Myslíte si, že viete všetko o Japonsku alebo Japoncoch? Zamyslite sa znova! Od kurióznych kultúrnych praktík po dychberúce...

Jazyky Hviezdnych vojen: Preskúmanie jazykového bohatstva

Jazyky Hviezdnych vojen: Preskúmanie jazykového bohatstva

Vo veľkom vesmíre ságy Star Wars divákov fascinujú epické bitky, ikonické postavy a hlboké filozofie. Avšak, rozmanitosť jazykov pridáva ďalšiu vrstvu bohatstva, čím obohacuje príbeh o kultúrnu hĺbku. Franšíza predstavuje jazyky od melodických tónov Twi'lek po hrdelné...

Island v júni – Je to dobrý nápad na dovolenku?

Island v júni – Je to dobrý nápad na dovolenku?

Tí z vás, ktorí sa rozhodli naplánovať si dovolenku v júni, sa možno pýtajú, kam sa vybrať počas tohto ročného obdobia. Ak by sme vám mali poradiť, skúste navštíviť Island. Jún znamená na Islande začiatok leta, čas, kedy je krajina ohňa a ľadu skutočne plná žiarivýchm...

Zaujímavosti o Afrike: Kontinent zázrakov

Zaujímavosti o Afrike: Kontinent zázrakov

Afrika, kontinent prekypujúci zázrakmi, je pokladom lákajúcim cestovateľov aj zvedavé mysle. A tak sa možno pýtate: aké sú zaujímavé fakty o Afrike a čím je Afrika známa? Južná aj severná Afrika je krajinou rozmanitosti, histórie a mimoriadnych kultúr, od jej...

Ako povedať milujem ťa v rôznych jazykoch

Ako povedať milujem ťa v rôznych jazykoch

Zaujíma vás, ako povedať „Milujem ťa“ v iných jazykoch než vo vašom vlastnom? Ako povedať milujem ťa v kórejčine? Alebo ako vyjadriť lásku vo francúzštine? Alebo možno žijete scenár ako z filmu „Láska nebeská“ a zaujíma vás, ako povedať „Milujem ťa“ v portugalčine....