Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko je na svete jazykov? Ak by ste mali hádať, mohli by ste povedať… 100? 200? Toto by bol odhad väčšiny ľudí. V skutočnosti, keď sú ľudia požiadaní, aby uviedli, počet jazykov, ktoré poznajú, priemer na svete je len okolo 10. Je to preto, že väčšina ľudí je psychologicky predisponovaná k tomu, aby si boli vedomí iba najbežnejšie používaných alebo naučených jazykov vo svojom okolí. A počet písaných jazykov, to je celkom iná otázka.
Koľkými jazykmi sa vo svete hovorí?
Napríklad v Spojených štátoch sú angličtina, španielčina, čínština a francúzština najčastejšie vyučovanými jazykmi, s pridanou nemčinou, ruštinou a taliančinou, ktoré sa ponúkajú v kurzoch vysokoškolského vzdelávania. Iné jazyky sú prakticky neznáme, aj keď v skutočnosti sa v USA hovorí asi 350 jazykmi, vrátane tagalčiny či filipínskeho jazyka, ktorý je v USA dokonca rozšírenejší ako francúzština. Otázka na priemerného Američana „Čo je Tagalog?“ by však s najväčšou pravdepodobnosťou dostala dosť zvláštne a nezvyčajné odpovede vzhľadom na to, že väčšina ľudí o tomto jazyku nikdy ani nepočula.
Koľko jazykov je na svete živých?
OK. Aký je teda skutočný počet jazykov? koľko jazykov je na svete? Niektorí môžu počítať jazyky podľa počtu všetkých krajín. Ale je to zložitejšie. Existujú krajiny s viac ako jedným úradným jazykom. Pozrite sa do Španielska. Ak počujete Španielsko, myslíte na španielčinu. Španielčina je však len jedným z jazykov, ktoré sa v Španielsku používajú. Najobľúbenejšia turistická destinácia – Barcelona – je hlavným mestom autonómnej oblasti Katalánsko a úradným jazykom Katalánska je katalánčina. Tej je bližšia francúzština alebo taliančina ako španielčina. Mnoho obyvateľov Španielska hovorí aj po baskicky alebo galícijsky.
A nezabudnime na národy bez krajín, ako sú Kurdi alebo Tibeťania, ktorí majú tiež svoje vlastné jazyky. Ako vidíte, je to určite nesprávna cesta počítať jazyky podľa krajín, národov alebo vlajok…
Organizácia Spojených národov zahŕňa 193 krajín a po pridaní sporných území a autonómnych oblastí by na svete bolo približne 200 jazykov. A ani to vôbec nie je správne.
Podľa hrubých odhadov odborníkov a podľa lingvistov sa počet jazykov približuje k číslu 7 000, hoci to nie je možné s istotou určiť žiadnym vedeckým spôsobom. Môže to byť spôsobené tým, že jazyk je určený kultúrou a nie nevyhnutne národnosťou. Kultúra je podľa definície dynamická a neustále sa vyvíja a nemožno ju merať na žiadnej statickej úrovni.
Koľko dialektov nájdeme vo svete?
Toto je opäť zložité. Existujú dialekty, ktoré môžu niektorí považovať za samostatné jazyky v krajinách. Pozrite sa na balkánske štáty a obyvateľov Juhoslávie. Kedysi rozprávali takzvanou srbochorvátčinou. Geopolitická situácia sa však zmenila a to, čo sa kedysi nazývalo dialektom, je tak dnes jazykom. Namiesto jedného jazyka hovoria každý svojim jazykom, a to po bosniansky, srbsky, chorvátsky a čiernohorsky – hoci si navzájom v krajinách rozumejú. Niektoré jazyky môžu byť degradované na dialekty kvôli diskriminačnej politike. Niektoré dialekty naopak môžu byť eskalované na jazyky, aby preukázali národnú nezávislosť. Na túto otázku sa teda nedá odpovedať jednoduchým spôsobom.
Koľkými jazykmi sa hovorí v Číne?
Opäť vyvstáva otázka, čo treba považovať za jazyk a čo za dialekt. Za príklad si vezmeme jazyky v Číne. Väčšina ľudí pozná mandarínčinu ako dialekt čínštiny. Niektorí si ich dokonca zamieňajú. Je to pravdepodobne preto, že týmto jazykom hovorí približne 71 percent populácie a učia ho cudzinci v jazykových školách.
Mandarínčina je však v skutočnosti konglomerátny jazyk, ktorý kombinuje viacero dialektov z rôznych oblastí Číny. Koľko je jazykov v Číne? V skutočnosti existujú stovky čínskych jazykov, počet môže dokonca dosiahnuť 300. – A to je úžasné, ak sa vrátite k nášmu prvému odhadu počtu jazykov, ktorými sa na svete hovorí!
Koľko jazykov je na svete teda známych?
Ďalšou prekážkou pri určovaní počtu jazykov, ktorými sa vo svete rozpráva, je skutočnosť, že niektoré regióny sú ešte stále neprebádané, aspoň z antro-lingvistického hľadiska. Mnoho výskumníkov verí, že na celom svete existuje najmenej 100 známych komunálnych zoskupení v úplne izolovaných oblastiach, ďaleko od spoločnosti a nevšímajúc si moderný svet. Ich jazyky a kultúry sú relatívne neznáme a národy, ktoré ich ukrývajú, sú chránené pred vonkajšími vplyvmi.
Domorodé kmene možno nájsť na Papue-Novej Guinei alebo na Andamanských ostrovoch patriacich Indii. Keďže žiadny výskumník s nimi nikdy nenadviazal žiadny kontakt, ich jazyky sú pre iných ľudí stále neznáme, a preto je ešte ťažšie určiť celkový počet jazykov na svete.
Koľko jazykov sa používa v Amerike?
Hoci nepatria medzi úradné jazyky v USA, v Spojených štátoch stále existuje 574 indiánskych kmeňových národov. Chráni ich 326 rezervácií, ktoré vlastnia domorodí Američania. Z 300 pôvodných jazykov, ktorými sa kedysi hovorilo, dnes zostalo približne len 175 indiánskych jazykov, pričom sa predpokladá, že sa z nich stále aktívne používa len asi tucet.
Je dôležité poznamenať, že mnoho indiánskych kmeňov považuje svoj jazyk za posvätné privilégium vyhradené len pre členov a často sa cudzinci ich jazyk učia iba po uzavretí manželstva alebo posvätného obradu. Z tohto dôvodu je aj to, koľko dnes existuje indiánskych kmeňových jazykov, stále zahalené rúškom tajomstva – rovnako ako celkový počet jazykov, ktorými sa v Amerike hovorí.
Koľko jazykov dnes existuje?
Dnes, s globalizmom, masovou migráciou a rastúcimi svetovými ekonomikami, sa živé jazyky neustále menia. Podľa odborníkov len 23 jazykov dnes predstavuje viac ako polovicu svetovej populácie. To znamená, že asi 40 % všetkých svetových jazykov je v dohľadnej budúcnosti odsúdených na zánik. Výrazne by to zmenilo mapu svetových jazykov.
Ale napriek tomu, ako kultúry umierajú a jazyky miznú, namiesto nich sa objavujú nové. Svet jazykov je evolučnou súčasťou ľudskej existencie a globálnym taviacim kotlom, ktorého výsledok ani konečný záver nepoznáme. Takže keď si položíme otázku: „Koľko jazykov je na svete?“, môžeme túto otázku prirovnať iba k zrnkám piesku v oceáne a dospieť k záveru: „Veľa“.
Hoci neexistuje žiadne zariadenie, ktoré by vám umožnilo hovoriť všetkými jazykmi sveta, prekladové zariadenia Vasco odvedú skvelú prácu a umožnia vám hovoriť 108 z nich – takmer lusknutím prsta. A nielen v Európe, ale aj okolo celého sveta. Medzi ne patrí okrem nášho jazyka aj angličtina, gréčtina, arabčina a ďalšie jazyky Európy, Ázie či celého sveta. Sú vytvorené pre ľudí, ktorí neovládajú každý hovorový či úradný jazyk sveta, no radi cestujú. Či už za oddychom, alebo za prácou.
V kocke:
Počet jazykov, ktorými sa na svete hovorí, sa odhaduje na približne 7 000. Tento údaj zohľadňuje rôznorodosť kultúr, keďže jazyk je často formovaný kultúrou.
Presný počet dialektov je ťažké určiť, pretože to, čo sa považuje za dialekt či jazyk, môže byť ovplyvnené sociálnymi a politickými faktormi.
Počet jazykov, ktorými sa hovorí v Číne, sa odhaduje na približne 300.
Počet jazykov, ktorými sa v Spojených štátoch hovorí, sa odhaduje na približne 350.
Poradie | Jazyk | Rodilí hovoriaci | Celkovo hovoriaci |
---|---|---|---|
1 | Angličtina | 370 miliónov | 1,5 miliardy |
2 | mandarínska čínština | 920 miliónov | 1,1 miliardy |
3 | hindčina | 340 miliónov | 600 miliónov |
4 | španielčina | 460 miliónov | 540 miliónov |
5 | arabčina | 310 miliónov | 420 miliónov |
FAQ:
Aký je rozdiel medzi jazykom a dialektom?
Jazyk je systém komunikácie, ktorý má zvyčajne veľký počet hovoriacich a je často kodifikovaný písomne. Dialekt je na druhej strane regionálna alebo sociálna variácia jazyka, ktorá môže alebo nemusí mať písomnú formu.
Koľkými jazykmi sa hovorí na svete?
Odhaduje sa, že na svete sa hovorí asi 7 000 jazykmi.
Koľkými jazykmi sa hovorí v Spojených štátoch?
V Spojených štátoch sa odhaduje, že sa používa asi 350 jazykov.