Koľko ľudí hovorí viacerými jazykmi? To je zvedavá otázka, ktorú si kladie veľa ľudí, bez jasnej odpovede. Keďže celosvetové sčítanie ľudu neexistuje, dá sa len hádať. Aký je výraz pre používanie viacerých jazykov? Väčšina ľudí to označuje ako bilingvizmus alebo dvojjazyčnosť pre schopnosť hovoriť dvoma jazykmi alebo viacjazyčnosť pre schopnosť hovoriť 3 alebo viacerými jazykmi.
Hoci niektorí demografickí experti tvrdia, že viac ako polovica ľudskej rasy je bilingválna, iní diskutujú o tom, čo predstavuje bilingvizmus. Čo teda presne znamená bilingválny?
Vo všeobecnosti sa často predpokladá, že dvojjazyčnosť je schopnosť zrozumiteľne komunikovať v dvoch jazykoch. Oficiálne slovníkové definície však definujú „bilingválny“ ako schopnosť hovoriť plynule dvoma jazykmi. Aj keď obe môžu znamenať hovoriť viac ako jedným jazykom, medzi týmito dvoma definíciami je výrazný rozdiel. Hoci môže byť pravdou, že takmer polovica svetovej populácie ovláda aspoň jeden jazyk mimo svojho materinského jazyka na určitej úrovni, skutočný počet osôb, ktorí hovoria plynule bilingválne na celom svete, nie je určený. Napriek tomu sú výhody dvojjazyčnosti zrejmé pre väčšinu krajín, ktoré prijali aktívne opatrenia, aby zabezpečili, že ich občania budú vzdelaní a dobre pripravení pre medzinárodné trhy práce.
Obsah publikácie:
Viacjazyčnosť a čísla
Koľko percent ľudí na svete je teda bilingválnych? Hoci mnohé štáty v súčasnosti vyžadujú požiadavku druhého jazyka už v ranom vzdelávaní, väčšina sa neoznačuje ako bilingválne krajiny, ale skôr ako viacjazyčné. Svetová migrácia je na vrchole všetkých čias v dôsledku nárastu technológií, vznikajúceho hospodárskeho rastu, pokročilého vzdelania a lepších príležitostí. Mnohé krajiny zažívajú vysokú mieru prisťahovalectva, a preto majú vo svojich hraniciach viacero jazykov. A to aj bez toho, aby veľký počet občanov hovoril viac ako jedným jazykom.
Podľa Svetového ekonomického fóra z nezávislej štúdie dokončenej v roku 2017 existuje iba 34 krajín s viac ako jedným úradným jazykom, zatiaľ čo dve krajiny, Spojené štáty americké a Mexiko, nedeklarujú žiadny úradný jazyk. Na extrémnom konci viacjazyčného spektra Bolívia tvrdí, že má najviac úradných jazykov zo všetkých krajín na svete s počtom 38, pričom väčšina z nich sú domorodé jazyky, z ktorých niektoré sú už vyhynuté, ale stále uznávané.
Myslíte si, že je to veľa? Existuje mnoho krajín, ktoré majú v porovnaní s Bolíviou ešte viac, ale sú neoficiálne, no bežne uznávané. Kmeňový národ z Papua Nová Guinea v juhozápadnom Pacifiku tvrdí, že má 840 odlišných živých jazykov. Súostrovná krajina Indonézia v juhovýchodnej Ázii sa na svojich brehoch môže pochváliť 707 živými jazykmi. Hoci Nigéria tvrdí, že má 517 jazykov, jediným úradným jazykom je angličtina kvôli bývalému britskému kolonializmu, ktorý sa skončil v roku 1960.
Viacjazyčnosť a angličtina
A čo potom angličtina? Medzi rodenými anglickými hovoriacimi je nepochybne naivný predpoklad, že výraz bilingválny sa vzťahuje na angličtinu + akýkoľvek iný jazyk. Ale vzhľadom na jej obrovskú medzinárodnú hodnotu v dnešnej dobe, okrem iného v podnikaní, obchode a masovej migrácii, angličtina je teraz pre väčšinu sveta druhým jazykom, či už je to dobrovoľné alebo nie. Odhaduje sa, že dnes je na celom svete približne 1,35 miliardy anglicky hovoriacich ľudí, ktorí sú buď rodenými anglickými hovorcami, alebo sú schopní hovoriť po anglicky ako druhým jazykom, čo ich zaraďuje medzi tých, ktorí hovoria viac ako jedným jazykom. Za takouto obrovskou štatistikou je len mandarínska čínština, ktorá má odhadom 1,1 miliardy hovoriacich na celom svete. Mandarínčina však zostáva väčšinou regionálna a má obmedzené použitie v porovnaní s angličtinou mimo Číny a čínskeho obchodného sveta.
V roku 2019 bolo podľa Wikipedia.org 55 krajín, kde bola angličtina vyhlásená za úradný jazyk, pričom niektoré z nich sú bilingválne krajiny. Je zvláštne, že toto číslo nezahŕňa Spojené štáty americké a Veľkú Britániu, ktoré si neuplatňujú žiadny nárok napriek tomu, že ide takmer výlučne o anglicky hovoriace krajiny. To však neberie do úvahy krajiny, kde sa angličtina v spoločnosti ľahko učí. Keďže väčšina národov si uvedomila, že multinacionalizmus je v rámci ich hraníc nevyhnutný a že angličtina je sprostredkovateľským nástrojom pre podnikanie, mnohé vlády prijali vzdelávacie politiky vyžadujúce učenie sa anglického jazyka ako investíciu do budúceho sociálneho a ekonomického rastu. V študijnom projekte Winnipegskej univerzity odhadli, že na svete je najmenej 142 krajín, kde je štúdium angličtiny povinnou požiadavkou v ranom verejnom vzdelávaní, vďaka čomu veľká časť občanov týchto krajín hovorí viacerými jazykmi.
Je dvojjazyčnosť zručnosťou?
Pre tých, ktorí majú to šťastie, že sa narodili do bilingválnych rodín, je učenie viacerých jazykov naraz samozrejmosťou. Ale pre väčšinu ľudí je to súbor zručností, ktoré sa učia v škole. V skutočnosti sa angličtina ako základný prvok vzdelávania v mnohých krajinách stala tak bežnou v spoločnosti , že dvojjazyčnosť nestačí ani na to, aby vám zabezpečil dôstojnú prácu (to určite neznamená, že tam nie sú žiadne výhody bilingvizmu) . V krajinách, kde je angličtina druhým jazykom, mnohé medzinárodné spoločnosti stanovili pre svojich žiadateľov viaceré jazykové požiadavky. Zvyčajne sem patrí miestny jazyk plus angličtina plus špecializovaný jazyk alebo ešte iné špecifické požiadavky používané spoločnosťou. Vo väčšine vyspelých krajín majú tí, ktorí hovoria viac ako jedným jazykom, tendenciu získať lepšiu prácu a napredovať vo svojej kariére ako tí, ktorí nehovoria. Hovorme o výhodách viacjazyčnosti!
Koľkými jazykmi hovorí priemerný Američan?
Koľko Američanov je bilingválnych? Menej, ako si dokážete predstaviť, pretože všetky najväčšie anglicky hovoriace národy, Spojené štáty americké, Kanada, Veľká Británia a Austrália, nevyžadujú povinný druhý jazyk vo svojich verejných školských systémoch. Niektorým sa to môže zdať samozrejmé, keďže angličtina je už neoficiálnym medzinárodným jazykom sveta, ale tieto národy sa môžu v budúcnosti ocitnúť v konkurenčnom znevýhodnení, pokiaľ nezačlenia jazykové vzdelávanie do svojich vzdelávacích osnov. Ako sa chystáme potvrdiť, hovoriť viacerými jazykmi môže byť samo osebe výhodou, bez ohľadu na to, o aké jazyky ide.
Výhody dvojjazyčnosti
Viacjazyčnosť je pôsobivým doplnkom k vášmu životopisu. Nedávne štúdie okrem toho ukazujú, že hovoriť viac ako jedným jazykom má mnoho výhod. Na pracovisku ľudia, ktorí hovoria viacerými jazykmi, často prekonávajú jednojazyčných kolegov vďaka schopnosti prepínať medzi úlohami a pozornosti zameranej na detaily. Viacjazyčný zamestnanec môže byť šikovnejší aj v zamestnaneckých vzťahoch, obchodných transakciách alebo služobných cestách, ak je to potrebné na účely vyžadujúce špecifický jazyk. Výhody viacjazyčnosti na pracovisku rozhodne prevažujú nad akoukoľvek inou alternatívou. Čo sa týka negatívnych účinkov bilingvizmu, tie rozhodne neprevažujú nad výhodami.
Psychológia bilingvizmu
Ukazuje sa, že aj dvojjazyčnosť má mnoho psychologických a sociálnych výhod. Bilingválny mozog lepšie pozná svoje prostredie, lepšie sa zameriava na cieľ a je menej roztržitý ako jeho jednojazyčný náprotivok. Tí, ktorí hovoria viacerými jazykmi, sú tiež zvyknutí prijímať emocionálne podnety od rôznych ľudí v multikultúrnom prostredí, čím sa stávajú empatickejšími a sociálne uvedomelejšími. U detí sa ukázalo, že učenie sa viacerých jazykov naraz je dobré pre rozvoj mozgu a okrem iného rozvíja celoživotné schopnosti multitaskingu. Vo vyššom veku schopnosť hovoriť dvoma jazykmi pomáha predchádzať demencii, altzheimeru a strate pamäti súvisiacej s vekom a mentálnemu úpadku. Ťažko diskutovateľné výhody bilingvizmu sú významné.
Takže ak je viacjazyčnosť taká skvelá, prečo to nerobia všetci? Pre niektoré národy, najmä tie anglicky hovoriace, je ťažké presvedčiť spoločnosť o potrebe implementovať mandáty pre programy jazykového vzdelávania, ak sa nepoužívajú v každodennom živote alebo v rámci pracovnej sily. To by sa však jedného dňa mohlo v Spojených štátoch zmeniť, keďže španielčina sa viac integruje do americkej kultúry, masmédií, obchodu a politiky. Kým sa to však nestane, Američania možno budú musieť použiť prekladač VASCO! Zvyšok sveta zatiaľ využije výhody hovorenia viacerými jazykmi.
Keď sa vás viacjazyčnosť netýka
Vasco Electronics sa špecializuje na hlasové prekladače, ktoré sú schopné preložiť až 108 rôznych jazykov. Srdce našich okamžitých prekladačov spočíva na špičkovej technológii. Bezchybne priraďuje frázy a výrazy jedného jazyka k druhému a vyslovuje slová v cieľovom jazyku ako miestny. Jazykové prekladače Vasco sa automaticky pripájajú k sieťam GSM v takmer 200 krajinách bez ďalších poplatkov, registrácií alebo paušálu. Výsledkom je vynikajúce porozumenie a dokonalá výslovnosť, ktorá sa zmestí do vrecka – aj vy môžete využívať viacjazyčnosť bez toho, aby ste sa museli učiť, a získať výhody znalosti viacerých jazykov. Nájdite si nových priateľov alebo obchodné príležitosti, nech ste kdekoľvek!
V kocke:
Počet ľudí, ktorí hovoria viac ako jedným jazykom, nie je známy, ale odhaduje sa, že viac ako polovica ľudskej rasy je bilingválna. Ovládanie viacerých jazykov má mnoho výhod, vrátane kognitívnych výhod, sociálnych výhod a lepších pracovných vyhliadok. V mnohých krajinách je angličtina povinným druhým jazykom vo verejnom vzdelávaní. Spojené štáty americké však druhý jazyk vo verejnom vzdelávaní nevyžadujú. Dvojjazyčnosť má mnoho výhod, vrátane schopnosti sústrediť sa a venovať pozornosť detailom.
Krajina | % ľudí, ktorí hovoria >1 jazykom | Vzorové jazyky |
---|---|---|
Luxembursko | ~84 % | Luxemburčina, francúzština, nemčina, angličtina |
Singapur | ~73 % | angličtina, mandarínčina, malajčina, tamilčina |
Švajčiarsko | ~68 % | nemčina, francúzština, taliančina, rétorománčina |
Belgicko | ~60 % | Holandčina, francúzština, nemčina |
Holandsko | ~90 % | Holandčina, angličtina, nemčina, francúzština |
India | ~20 % | hindčina, angličtina, bengálčina, telugčina, maráthčina |
FAQ:
Aký je rozdiel medzi dvojjazyčnosťou a viacjazyčnosťou?
Bilingvizmus je schopnosť hovoriť plynule dvoma jazykmi, zatiaľ čo viacjazyčnosť je schopnosť hovoriť tromi alebo viacerými jazykmi.
Aké sú výhody dvojjazyčnosti?
Medzi výhody dvojjazyčnosti patrí lepšia schopnosť prepínať medzi úlohami, zameraná pozornosť na detaily a schopnosť prijímať emocionálne podnety od rôznych ľudí v multikultúrnom prostredí.
Aké sú výhody viacjazyčnosti?
Medzi výhody viacjazyčnosti patrí lepší vývoj mozgu, celoživotné multitaskingové zručnosti a schopnosť predchádzať demencii, Alzheimerovej chorobe a strate pamäti a mentálnemu úpadku súvisiacemu s vekom.
Koľkými jazykmi hovorí priemerný Američan?
Priemerný Američan hovorí jedným jazykom.