„Hello“ je zvyčajne jedno z prvých slov, s ktorými sa stretnete na svojej ceste učenia sa nového jazyka. Avšak niektoré jazyky vyjadrujú vo svojich pozdravoch viac než len jednoduché „ahoj.“ Okrem toho, sú rôzne spôsoby ako pozdraviť v iných jazykoch.
Jednoduché „ahoj“ môže vyjadrovať pocity úprimnosti, šťastia a vďačnosti, ale niektoré jazyky majú viacero verzií „ahoj,“ pričom každá je vyhradená pre iný čas dňa alebo konkrétnu situáciu.
V tomto článku preskúmame, či za pozdravnými frázami nie je niečo viac, než sa na prvý pohľad zdá.
Budeme sa venovať len príkladom zo skutočných jazykov a fantazijné jazyky necháme tentoraz bokom.
Takže ak vás zaujíma, ako povedať „ahoj“ v iných jazykoch, zostaňte s nami!
Bez ďalších okolkov zistime, ako povedať „ahoj“ v rôznych jazykoch a pozdravme ľudí z celého sveta tým správnym spôsobom!
Spôsoby, ako povedať ahoj v rôznych jazykoch
Ako povedať „ahoj“ v japončine
Ako sa povie „ahoj“ v japončine? Pozdravy v tomto jazyku môžu byť vyjadrené rôznymi spôsobmi v závislosti od dennej doby a úrovne formálnosti. Najbežnejším a najuniverzálnejším pozdravom je „こんにちは“ (konnichiwa), ktorý sa zvyčajne používa v bežnej komunikácii počas dňa. Je vhodný medzi neskorým dopoludním a neskorým popoludním alebo skorým večerom.
„おはようございます“ (ohayou gozaimasu) je vhodné používať pred 10. hodinou ráno. Je to jeden z formálnych pozdravov v japončine. Večer sa používa „こんばんは“ (konbanwa).
Japončina kladie veľký dôraz na zdvorilosť, takže používanie týchto pozdravov v správnom kontexte je nevyhnutné.
Ako povedať „ahoj“ po arabsky
Keď sa učíme rôzne spôsoby, ako povedať ahoj v rôznych jazykoch, musíme spomenúť arabčinu. Tento príklad ilustruje, že ahoj v rôznych jazykoch môže vyjadrovať viac, než sa na prvý pohľad zdá.
V arabčine sa „ahoj“ najčastejšie povie „مرحبا“ (marhaba). Tento pozdrav je všeobecne pochopený vo všetkých arabsky hovoriacich regiónoch. Môže sa použiť ako neformálna fráza, napríklad pri privítaní hostí vo vašom dome.
Ďalším pozdravom, ktorý sa používa najmä v krajinách s väčšinovo moslimským obyvateľstvom, je „السلام عليكم“ (as-salamu alaykum), čo doslova znamená „mier s vami.“ Tento pozdrav bol tiež bežný medzi členmi Nation of Islam, náboženskej a politickej organizácie založenej v Spojených štátoch v roku 1930.
Vhodnou odpoveďou na tento pozdrav je „وعليكم السلام“ (wa alaykum as-salam), čo znamená „a na vás nech je mier.“
Ako povedať „ahoj“ po grécky
V gréčtine je najbežnejší spôsob, ako povedať „ahoj“, „Γεια“ (ya). Pozdrav možno vyjadriť aj ako „γεια σας“ (ya sas) v formálnom prostredí, keď hovoríte s niekým starším alebo s vyšším postavením, alebo keď oslovujete viacero ľudí. Pre neformálny pozdrav môžete povedať „γεια σου“ (ya sou), keď hovoríte s jednou osobou neformálne.
Obe formy sa môžu používať počas celého dňa a znamenajú „zdravie tebe/vám.“ Ďalším bežným pozdravom, najmä ráno, je „καλημέρα“ (kalimera), čo jednoducho znamená „dobré ráno.“
Ako povedať „ahoj“ po mandarínsky?
V našej diskusii o tom, ako povedať „ahoj“ v iných jazykoch než angličtine, by sme určite mali spomenúť mandarínčinu.
V mandarínčine je najpopulárnejší spôsob, ako povedať „ahoj“, „你好“ (nǐ hǎo). Tento pozdrav sa však prevažne používa vo formálnych situáciách, takže nepresvedčí miestnych, že mandarínčinu dobre ovládate.
Keď oslovujete niekoho staršieho alebo s vyšším postavením, môžete použiť „您好“ (nín hǎo), pričom „您“ je zdvorilá forma „ty/vy.“ Ráno sa používa „早上好“ (zǎoshàng hǎo), čo znamená „dobré ráno.“
Ako povedať „ahoj“ po thajsky?
Rodení hovoriaci thajčiny hovoria „ahoj“ ako „สวัสดี“ (sawasdee). Tento pozdrav je nasledovaný zdvorilými časticami „ครับ“ (khrap) pre mužov a „ค่ะ“ (khaa) pre ženy, čím vzniká kompletný pozdrav „สวัสดีครับ“ (sawasdee khrap) alebo „สวัสดีค่ะ“ (sawasdee kha).
Tento pozdrav je dosť zdvorilý a ľudia ho obvykle používajú pri prvom stretnutí. V neformálnych situáciách sa používa zriedkavo.
Ako povedať „ahoj“ po hindsky
Keď hovoríme o tom, ako povedať „ahoj“ v iných jazykoch než angličtine, stojí za to spomenúť hindčinu.
V hindčine sa „ahoj“ bežne povie „नमस्ते“ (namaste). Tento pozdrav sa používa univerzálne v formálnych aj neformálnych situáciách. „नमस्ते“ neznamená len „ahoj,“ ale tiež vyjadruje rešpekt, pretože približne znamená „klaniam sa ti.“
Ďalšia varianta, „नमस्कार“ (namaskar), je o niečo formálnejšia a často sa používa vo formálnejších kontextoch.
Ako povedať „ahoj“ po poľsky
Keď hovoríme o tom, ako povedať „ahoj“ v iných jazykoch než angličtine, musíme spomenúť aj poľštinu.
V poľštine sa „ahoj“ dá povedať ako „cześć“ (češč), čo je neformálne a používa sa medzi priateľmi a rodinou. Pre formálnejšie situácie sa používa „dzień dobry“ (džen dobry), čo znamená „dobrý deň.“
Večer sa používa „dobry wieczór“ (dobry viečór), čo znamená „dobrý večer.“ Poliaci tiež používajú „witam“ (vitam) v polofomálnych situáciách, čo znamená „vítam ťa/vás.“
Ako povedať „ahoj“ po anglicky
V angličtine sa „ahoj“ bežne medzi priateľmi a rovesníkmi povie ako „hi“ (haj) alebo „hello“ (helou).
Vo formálnych kontextoch sa používajú výrazy „good morning” (gút morning) a „good afternoon” (gút aftrnún), pričom prvý „dobré ráno“ a používame ho až do poludnia, druhý používame popoludní. Použiť tiež môžeme “good evening” (gút ívning) pre dobrý večer a “good night” (gút najt) pre dobrú noc.
Ako povedať „ahoj“ po španielsky
Keď sa učíte povedať ahoj v rôznych jazykoch, stojí za to spomenúť aj španielčinu.
Tu sa „ahoj“ bežne hovorí ako „hola“ (ola). Tento pozdrav sa všeobecne používa vo formálnom aj neformálnom kontexte a možno ho použiť kedykoľvek počas dňa.
Pre konkrétnejšie pozdravy a mierne formálne situácie „buenos días“ znamená „dobré ráno“, „buenas tardes“ znamená „dobré popoludnie“ a „buenas noches“ (buenos nočes) znamená „dobrý večer“ alebo „dobrú noc“.
Ako povedať „ahoj“ po portugalsky
V portugalčine sa „ahoj“ najčastejšie hovorí ako „olá“ (olá). Tento pozdrav sa používa v Portugalsku aj Brazílii a je vhodný vo väčšine kontextov.
Pre konkrétnejšie časy dňa „bom dia“ (bom día) doslova znamená „dobrý deň“, ale použijete ho na vyjadrenie „dobré ráno“. „Boa tarde“ znamená „dobré popoludnie“ a „boa noite“ znamená „dobrý večer“ alebo „dobrú noc“.
Ako povedať „ahoj“ po taliansky
Keď hovoríme o pozdravoch v iných jazykoch ako v slovenčine, určite stojí za to pozrieť sa na taliančinu.
V taliančine sa „ahoj“ dá povedať ako „ciao“ (čau) v neformálnom prostredí medzi priateľmi a rodinou. Vo formálnejšom kontexte sa používa „buongiorno“ (buondžorno), čo znamená „dobrý deň“. Používa sa ráno. Popoludní by sme mali použiť „buon pomeriggio.“
Večer je vhodné „buonasera“, v preklade „dobrý večer“, avšak v niektorých oblastiach môže byť vhodné už po obede. „Buonanotte“ sa používa ako rozlúčka a znamená „dobrú noc“.
Taliani tiež používajú „salve“ v spoločenských alebo obchodných prostrediach, čo znamená „pozdravy“.
Ako povedať „ahoj“ vo francúzštine
Vo francúzštine sa „ahoj“ bežne hovorí „bonjour“ (bon-žúr), čo znamená „dobrý deň“ a používa sa až do poludnia. Na večerné pozdravy je vhodné „bonsoir“ (bon-suár), čo znamená „dobrý večer“. Je mierne formálny a zvyčajne sa používa po 17:00.
V neformálnom prostredí medzi priateľmi a rodinou sa často používa „salut“. Francúzsky jazyk si tiež cení zdvorilosť, takže tieto pozdravy sú nevyhnutné pri každodenných interakciách.
Ako povedať „ahoj“ po nemecky
Keď sa učíme, ako povedať ahoj v rôznych jazykoch, určite by sme mali spomenúť nemčinu.
V nemčine sa „ahoj“ bežne hovorí „hallo“. Tento pozdrav je všestranný a používa sa vo formálnom aj neformálnom kontexte.
Pre konkrétnejšie pozdravy „guten Morgen“ znamená „dobré ráno“, „guten Tag“ znamená „dobrý deň“ a „guten Abend“ znamená „dobrý večer“. Nemci tiež používajú „servus“ v južnom Nemecku a Rakúsku.
Ako povedať „ahoj“ po ukrajinsky
V ukrajinčine môže byť „ahoj“ vyjadrené ako „привіт“ (pryvit) v neformálnom prostredí. Vo formálnejšom kontexte sa používa „добрий день“ (dobryj den), čo znamená „dobrý deň“.
Na večerný pozdrav je vhodné „добрий вечір“ (dobryj večir), čo v preklade znamená „dobrý večer“. Ukrajinci tiež používajú „вітаю“ (vitayu) na pozdrav prichádzajúcich, čo doslova znamená „zdravím ťa“.
Ako povedať „ahoj“ po perzsky
Dokončite náš prieskum pozdravov v rôznych jazykoch perzštinou.
V perzštine (Farsi) sa „ahoj“ bežne hovorí ako „سلام“ (salaam). Tento pozdrav sa používa vo formálnom aj neformálnom kontexte a je všestranný na akúkoľvek dennú dobu.
Ďalším bežným pozdravom je „درود“ (dorood), ktorý je formálnejší a literárnejší. Bežne to počuť v rádiu a televízii.
V špecifickejších kontextoch znamená „صبح بخیر“ (sobh bekheyr) „dobré ráno“ a „عصر بخیر“ (asr bekheyr) znamená „dobré neskoré popoludnie“. Ten posledný sa využíva od 15.00 hod. do západu slnka. Ak chcete pozdraviť ľudí od poludnia do 15:00, mali by ste použiť „ظهر بخير“ (Zohr bekheir), čo znamená „dobré popoludnie“.
Ako sa pozdraviť v iných jazykoch? Záver
V tomto článku sme sa naučili povedať „ahoj“ v iných jazykoch ako v angličtine.
Pozdravy v rôznych jazykoch sú zvyčajne oveľa viac ako obyčajné „ahoj“. Každý jazyk ponúka jedinečné výrazy, ktoré odrážajú kultúrne nuansy a spoločenské zvyky a často vyjadrujú rešpekt, vrúcnosť a úprimnosť.
Tým, že sa naučíme, ako povedať ahoj v rôznych jazykoch, nielenže si zlepšíme svoje jazykové schopnosti, ale získame aj hlbšie ocenenie pre bohatú rozmanitosť medziľudskej interakcie.
Či už je to „konnichiwa“ v japončine, „marhaba“ v arabčine alebo „hola“ v španielčine, každý pozdrav v inom jazyku otvára dvere k porozumeniu a spojeniu s ľuďmi z celého sveta.
Prijmime teda tieto pozdravy a príbehy, ktoré rozprávajú, podporujúc globálne priateľstvá a medzikultúrny rešpekt.
Inteligentné prekladové zariadenie
Ak sa stále učíte, ako povedať ahoj v rôznych jazykoch, vždy môžete použiť zariadenie Vasco Translator na preklad viet a pozdravov za vás.
Naše zariadenie na preklad reči ponúka viac ako 100 jazykov, ktorými sa hovorí v rôznych častiach sveta. Môžete tiež využiť mnohé špičkové funkcie, ako je foto prekladač, prekladač textov, viacjazyčný chat prekladač a ďalšie.
A tu je malý cheat pre vás:
Jazyk | “Ahoj” v danom jazyku |
---|---|
Japončina | “こんにちは” (konničiwa) |
Arabčina | „مرحبا“ (marhaba) |
Gréčtina | “καλημέρα“ (kalimera) |
Mandarínčina | „你好“ (nǐ hǎo) |
Thajčina | „สวัสดี“ (sawasdee) |
Hindčtina | „नमस्ते“ (namaste) |
Poľština | „cześć“ (češčt) |
Angličtina | „Hello“ (helou) |
Čeština | „ahoj“ (ahoj) |
Španielčina | „hola“ (ola) |
Portugalčina | „olá“ (ola) |
Taliančina | „ciao“ (čau) |
Francúžština | „bonjour“ (bon-žúr) |
Nemčina | „hallo“ (halo) |
Ukrajinčina | „привіт“ (pryvit) |
Perzština | „سلام“ (salaam) |
V KOCKE:
Tento článok skúma, ako povedať ahoj alebo napr. dobré ráno v rôznych jazykoch, pričom zdôrazňuje kultúrne nuansy a špecifické kontexty, v ktorých sa používajú rôzne pozdravy. Napríklad Japonci majú odlišné pozdravy podľa dennej doby, ako napríklad „こんにちは“ (konnichiwa) počas dňa a „こんばんは“ (konbanwa) vo večerných hodinách. Arabské „مرحبا“ (marhaba) a formálnejšie „السلام عليكم“ (as-salamu alaykum) ilustrujú dôležitosť kontextu a formálnosti. Podobné variácie nájdeme v gréčtine, mandarínčine, thajčine, hindčine, poľštine, slovenčine, češtine, španielčine, portugalčine, taliančine, francúzštine, nemčine, ukrajinčine a perzštine. Všetky tieto pozdravy odrážajú bohatstvo a rozmanitosť ľudskej interakcie v rôznych kultúrach.